Polecane informacje
Home / Informacje / Skuteczna wentylacja budynku

Skuteczna wentylacja budynku

Jedną z najważniejszych instalacji w każdym budynku (niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z budynkiem mieszkalnym, czy z powierzchnią magazynową lub budynkiem gospodarczym) jest wentylacja. Bez sprawnie i wydajnie działającej wentylacji trudno sobie wyobrazić na przykład otwarty kominek w domu, bo wydobywające się z niego spaliny gromadziłyby się w pomieszczeniach zamiast być odprowadzane na zewnątrz, co znacząco obniżałoby komfort życia mieszkańców, o negatywnym wpływie na ich zdrowie nie wspominając. Nie bez powodu instalacje wentylacyjne niezależnie od ich rodzaju są tak często kontrolowane – zwłaszcza w blokach mieszkalnych, w których nawet drobne zaburzenie przepływu powietrza może mieć ogromny wpływ na sprawność całej instalacji.

Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna?

Ze względu na niskie koszty budowy i eksploatacji najczęściej spotykanym rozwiązaniem w znakomitej większości budynków jest wentylacja grawitacyjna. Jej zasada działania jest bardzo prosta: wymiana powietrza odbywa się dzięki różnicy ciśnień pomiędzy powietrzem wewnątrz budynku a tym na zewnątrz. Wyrzutnia powietrza odprowadza zużyte powietrze, natomiast świeże jest do danego pomieszczenia zasysane przez odpowiednio przygotowane nawiewy (okna, kratki nawiewne, czerpnie powietrza, itp.). Podstawową wadą instalacji grawitacyjnej jest wrażliwość na ciąg wsteczny (pojawia się najczęściej, gdy ciśnienie wewnątrz i na zewnątrz są podobne) i podmuchy wiatru zwane zwykle fenami (silne wiatry o kierunku opadającym), które mogą spowodować w wentylacji grawitacyjnej cofnięcie się powietrza do wnętrza wentylowanego pomieszczenia. Środkiem zapobiegawczym w takim przypadku są nasady kominowe, które w znaczącym nieraz stopniu poprawiają też siłę ciągu całego systemu.

Alternatywą jest zastosowanie wentylacji mechanicznej, która pozwala całkowicie uniezależnić wymianę powietrza w budynku i poszczególnych pomieszczeniach od warunków atmosferycznych. Jest ona, niestety, dość kosztowna na etapie budowy i wymaga do prawidłowego oraz wydajnego działania energii elektrycznej, jednak na jej korzyść przemawiają bez wątpienia komfort użytkowania, możliwość sterowania wydajnością oraz potencjalne oszczędności na ogrzewaniu dzięki zastosowaniu rekuperatorów (urządzeń odzyskujących ciepło). Największą wadą, oprócz już wspomnianych kosztów prądu, jest konieczność regularnego czyszczenia przewodów wentylacyjnych oraz ewentualne awarie elementów mechanicznych (wentylator wyciągowy, czerpnie i wyrzutnie powietrza, itp.).

Decyzja na lata

Przed podjęciem ostatecznej decyzji co do rodzaju instalacji wentylacyjnej warto się zastanowić nad długofalowymi konsekwencjami podejmowanego wyboru. W przypadku próby przebudowy wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną czy odwrotnie koszty będą zwykle naprawdę niemałe, dlatego właśnie tego rodzaju decyzje najlepiej podejmować na etapie planowania i budowy budynku.

10.00 avg. rating (95% score) - 1 vote

Zostaw komentarz

Twój adres mailowy nie będzie publikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

*