Polecane informacje
Home / Informacje / Jak pomalować kuchnię?
Malowanie kuchni

Jak pomalować kuchnię?

Zapewne wielu z nas zadaje sobie to pytanie. I nic dziwnego — kuchnia należy bowiem do miejsc szczególnych w naszym życiu. Wielu z nas traktuje ją nie tylko jako pomieszczenie użytkowe, lecz także jako miejsce spotkań, rozmów z bliskimi, ostoję ciepła rodzinnego, kojarzącą się ze świętami i zapachem ciasta, a nierzadko też — wizytówkę właściciela domu. Trudno jest więc przecenić znaczenie wystroju kuchni, na który składają się nie tylko meble i akcesoria, ale również kolorystyka ścian. Ona nadaje pomieszczeniu odpowiedni nastrój. Zastanówmy się zatem, co warto wziąć pod uwagę, decydując się na mały remont.

Trudny (z pozoru) wybór?

Podstawowym problemem, przed którym staniemy, będzie wybór odpowiedniej barwy. Producenci oferują obecnie cały wachlarz kolorów i odcieni (niektóre ze specjalnym przeznaczeniem dla konkretnych pomieszczeń, jak kuchnie czy łazienki), co z jednej strony otwiera przed nami niezliczone możliwości ich łączenia. Z drugiej jednak — ogromna ilość wariantów może nas przysporzyć o ból głowy i jeszcze większe niezdecydowanie, dlatego warto wpierw pomyśleć, jaka barwa będzie dla nas najlepsza. Warto wspomnieć, że producenci oferują obecnie specjalne aplikacje na mobilne urządzenia, które pozwalają przeprowadzić swoistą symulację i dobrać produkt zgodny z naszymi oczekiwaniami!

Kolor dopasowany do Ciebie

Kuchnia jest miejscem rodzinnym, dlatego zdecydujemy się zapewne na kolory jasne. Można sparafrazować znaną sentencję i powiedzieć, że kuchnia odzwierciedla nasze usposobienie. Zadajmy więc sobie pytanie, kto będzie korzystał z niej na co dzień? Jeśli prowadzimy samotny tryb życia, jesteśmy osobami zamkniętymi w sobie, być może najlepszym rozwiązaniem byłby dobór barw spokojnych, stonowanych. W przypadku osób prowadzących energiczny tryb życia coraz popularniejsze stają barwy jaskrawe i soczyste. Musimy wszakże wziąć pod uwagę, z czym mają one się komponować (kolorystyka mebli, płytek, urządzeń AGD). Wyraźny kontrast daje często zadowalający efekt, ale równie łatwo może stworzyć wrażenie braku gustu i dobrego wyczucia. Kuchnia jest miejscem przede wszystkim użytkowym, dlatego niezmiernie ważne jest zastosowanie farb odpornych na wszelkiego rodzaju zabrudzenia, a przy tym nieścieralnych. Nawet najbardziej uroczysta kolacja może przerodzić się w niemiłe wspomnienie, gdy ciemny sos do coc au vin zmiesza się ze ścianą w kolorze Sunflower Yellow

Poeksperymentujmy z kolorami

Odpowiedni dobór kolorówKiedy już dokonamy wyboru, powinniśmy rozważyć, czy chcemy skorzystać z gotowej mieszanki, czy może sami poeksperymentować nieco z tworzeniem barw, dobierając odpowiednie pigmenty. Różnica tkwi głównie w cenie. Jeśli zależy nam na ograniczeniu kosztów, lepiej będzie zaopatrzyć się w odpowiednią ilość białej farby, do której następnie dodamy skoncentrowany barwnik. Pamiętajmy o zachowaniu odpowiednich proporcji pigmentów w stosunku do „podstawy” (producenci oferują opakowania w objętości zazwyczaj od 20 ml do 75 ml), jak również o tym, że kolorystyka przedstawiona na przykładowych tablicach w rzeczywistości będzie się różnić od tej, którą uzyskamy (choćby w zależności od nasłonecznienia naszej kuchni).

Jakość ma znaczenie

Producenci obecnie prześcigają się w oferowaniu nam palety modnych kolorów, dlatego dobór gotowej już barwy (tzn. bez konieczności stosowania pigmentów) nie powinien stwarzać większego kłopotu. Miejmy na uwadze, że ważną rolę odgrywa jakość produktu. Łączy się to, rzecz jasna, ze wzrostem kosztów. Trzeba jednak pamiętać, że farby w niższych cenach wymagają zazwyczaj położenia większej liczby warstw. Zaopatrzywszy się w materiały wysokiej klasy, pomalujemy mniejszą powierzchnię, choć końcowy efekt zapewne będzie o wiele lepszy niż w przypadku produktów tańszych, o niższej skuteczności krycia i nasyceniu. Kryterium jakości i funkcjonalności jest zatem niezmiernie istotne! Skorzystajmy z pomocy pracowników sklepów z artykułami do budowy i przebudowy — większość z nich ma duże doświadczenie, dlatego ich opinia może być nieoceniona. Pomieszczenie przeznaczone do malowania wymaga oczywiście przygotowania i wyboru odpowiednich narzędzi. Tym jednak zajmiemy się w naszych kolejnych porcjach porad.

Na koniec ciekawostka na temat znaczenia kolorów:

  • Zielony – symbolizuje harmonię i wyciszenie, uspokaja
  • Biały – dodaje świeżości, optycznie powiększa pomieszczenie (zalecany do niewielkich przestrzeni)
  • Niebieski – chłodny, koi nerwy i uspokaja
  • Fioletowy – symbolizuje emocje, wspomaga koncentrację
  • Żółty – dodaje pomieszczeniom ciepła, inspiruje (wpływa na kulinarne eksperymenty;)
10.00 avg. rating (96% score) - 2 votes

3 komentarze

  1. Ja swoją kuchnię pomalowałem farbą Śnieżka Kuchnia Łazienka. Świetnie znosi wilgoć, nic się złego z nią nie dzieje. Dobrze się z niej zmywa plamy. Droższa rzecz jasna nieco od zwykłej lateksowej, ale coś za coś.

  2. A czy ktoś z Was używał farby Dekoral? Słyszałem, że są dobre, ale sam nigdy jeszcze nie używałem. Chodzi mi konkretnie o „Lateksowa farba emulsyjna ŁAZIENKA & KUCHNIA”.

  3. My mamy jasno żółtą kuchnię, malowaliśmy specjalną farbą do kuchni i łazienek ze Śnieżki.

Zostaw komentarz

Twój adres mailowy nie będzie publikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

*