Polecane informacje
Home / Informacje / Podłoga w kuchni – co wybrać? Panele czy kafelki?

Podłoga w kuchni – co wybrać? Panele czy kafelki?

Kuchnia to miejsce często uczęszczane w domu, a podłoga ma w niej nie lada znaczenie, gdyż szczególnie w tym pomieszczeniu nasze kafelki lub panele brudzą się najczęściej. Każdy kto gotuje, wie, że nie raz zdarzają się sytuacje, gdy coś nam spadnie lub wyleje się na podłogę. Który materiał wybrać? Co jest trwalsze? Co się lepiej myje? A co z montażem?

Panele czy kafelki?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy porównać oba materiały pod kilkoma względami. Wiadomo, że panel panelowi nie równy, zależy też wiele od położenia i jakości produktu, a także użytego kleju. Zaletami paneli jest to, że są generalnie tańsze, łatwiej i szybciej się je kładzie niż płytki. W ofercie jest jednak mniejszy wybór paneli niż kafelków, w zasadzie panele mają tylko motyw drewna, kafelki mają mnóstwo kolorów i wzorów.

Wytrzymałość

Kafelki są zdecydowanie trwalsze, wymagają większego zaangażowania w mycie, ale nie rysują się jak panele. Panele się zdecydowanie bardziej rysują od płytek i są mniej wytrzymalsze. Często niewielka ilość wody może spowodować ich wypaczenie. Kafelki są odporne na wodę i nie ulegają od niej zniszczeniu, a także nie rysują się. Obecnie jednak w ofercie występują panele, które odporne są na ścieranie warstwy wierzchniej, na odkształcanie, odbarwianie i wysoką temperaturę – są one laminowane i są jednak dużo droższe niż zwykle panele.

Czyszczenie

Utrzymanie czystości kafelków w kuchni jest zdecydowanie trudniejsze niż zadbanie o panele. Ze względu na często nieregularne kształty, a także fugi trudniej się je odkurza. Jeżeli fugi nie są ciemne lub czarne – łatwo się brudzą i trudniej je domyć. Do mycia paneli nie należy używać zbyt dużo wody, gdyż pod światło będą widoczne smugi i zacieki.

Montaż

Położenie paneli jest mniej pracochłonne i mniej skomplikowane niż położenie kafelków. Bardzo często nie potrzebujemy do tego fachowców. W przypadku płytek zalecana jest praca osoby bardziej doświadczonej, tu także potrzebne będzie wypełnienie pustymi przestrzeni między płytkami fugą, która przysparza problemów. Tu także warto skorzystać ze sprawdzonych klejów do płytek i fug. Szeroki wachlarz produktów ma Atlas (http://atlasfachowca.pl/). Do paneli warto również wybrać dobrej jakości podkłady podłogowe, by panele nie skrzypiały i były równo położone.

Użyteczność

Panele powodują, że pomieszczenie jest cieplejsze i przytulniejsze. Można na nich długo stać i chodzić bez butów. Po kafelkach lepiej nie chodzić boso, gdyż są zimne i przypominają w uczuciu beton. Jeśli nam coś upadnie, to większe prawdopodobieństwo, że ocaleje w pełnej postaci, po zderzeniu z panelami, które są miększe niż kafle. Chodząc po panelach wydajemy dźwięki, które mogą być irytujące dla niektórych, nie dzieje się to w przypadku płytek.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Zostaw komentarz

Twój adres mailowy nie będzie publikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

*