Polecane informacje
Home / Informacje / Nowoczesne kuchnie lakierowane

Nowoczesne kuchnie lakierowane

Gdyby ktoś postawił pytanie, jak wyobrażamy sobie nowoczesne pomieszczenie użytkowe, takie jak kuchnia, zapewne większość z nas skojarzyłaby je z oszczędną kolorystyką i minimalizmem rodem z filmów futurystycznych, jak choćby świetna Gattaca czy nieco mniej udany, ale z widocznym przesłaniem Ja, robot. W rzeczy samej, współczesne trendy kuchennego designu zmierzają w kierunku połączenia estetyki i funkcjonalności. Zastosowanie odpowiednich syntetycznych materiałów przy projektowaniu wnętrz stwarza ogromne możliwości zarówno dla producentów, jak i użytkowników — czyli nas.

Materia Prima — alchemia designu

Meble w nowoczesnej kuchni wykonane są zazwyczaj z umiarkowanie gęstej, utwardzonej związkami organicznymi płyty z włókien drzewnych (tzw. MDF), która jest szczególnie przystosowana do tego, aby nakładać na nią różne pokrycia. To właśnie one stanowią o estetyce instalacji, warto zatem pamiętać o ich odpowiednim wyborze. Producenci oferują obecnie kilka podstawowych rozwiązań, które dają się przełożyć na znaczną liczbę konfiguracji. Popularnym pokryciem jest lacobel, będący rodzajem lakierowanego szkła, atrakcyjny wizualnie, łatwy w utrzymaniu, dostępny w wielu kolorach i — co ważne — bezpieczny. Atrakcyjną cenowo propozycją jest także szkło laminowane. Łączy się je często z różnego rodzaju grafikami (nanoszonymi także w technologii UV, pozwalającej uzyskać rewelacyjny efekt „zatopienia” obiektu w szkle). Każdy szklany materiał może być ponadto poddany dodatkowym modyfikacjom i obróbkom, takim jak piaskowanie czy hartowanie. Ceny pokryć są różne, najczęściej wahają się w granicach 300–350 zł / m2 (lacobel) do nawet 1000 zł / m2 (jeśli zdecydujemy się na nadruk w technologii UV), co sprawia, że za wystrój meblowy kuchni lakierowanej zapłacimy nawet 7–8 tys. zł. Nie są to zatem produkty tanie, ale finalny efekt i jakość są warte swojej ceny. Pamiętajmy, że pomieszczenie służyć będzie nam i naszym bliskim przez wiele lat — warto więc rozważyć zasadność takiej inwestycji.

Kształtuj materię wedle własnych potrzeb

Nowoczesne kuchnie lakierowane dają nieograniczone możliwości projektowania, począwszy od kształtów do wyboru barw. Dostępne na rynku palety RAL, ICA i NCS pozwalają wybierać nam spośród niemal dwóch tysięcy kolorów. Jeśli założymy, że każdy z nich będzie prezentował się inaczej, w zależności od rodzaju pokrycia (połyskujące, matowe) i elementów graficznych (wzory, nadruki), to jesteśmy w stanie zaaranżować naszą kuchnię na niezliczoną ilość sposobów. Wszystko zależy od tego, co podpowiadają nam wyobraźnia oraz zmysł estetyczny. Możemy dowolnie mieszać proporcje między elementami lakierowanymi i np. oklejanymi. Meble lakierowane na wysoki połysk stworzą swoiste złudzenie optyczne, gdyż odbijane w ich powierzchni instalacje, dawać będą wrażenie przestronności i sterylności. Wybór atrakcyjnej grafiki nada naszej kuchni dodatkowy walor estetyczny; sprawi, że z pomieszczenia czysto użytkowego stanie się ona pomieszczeniem zaprojektowanym przez artystę. Kuchnie lakierowane są koronnym przykładem tego, w jaki sposób możemy nadać własnemu otoczeniu indywidualny charakter, łącząc prostotę, elegancję i nowoczesność.

Krok ku nowoczesności

Współcześni projektanci i architekci czerpią inspirację ze środowiska (naturalnego i ukształtowanego ręką człowieka). Łączenie form klasycznych, tradycyjnych z wysublimowanymi trendami wzornictwa przynosi zaskakujące i godne podziwu rezultaty. Kuchnia jest integralnym elementem domów i mieszkań, swoistym mikrokosmosem, przestrzenią, w której czujemy się po prostu dobrze. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jej aranżacja stała się początkiem naszej przygody z nowoczesnością. Materiały i stylistykę kuchni lakierowanej z powodzeniem można przenieść także na inne pomieszczenia i ich użytkowe elementy (balustrady, drzwi, podłogi, zadaszenia). Dzięki temu, angażując naszą wyobraźnię, będziemy mogli osiągnąć rewelacyjne efekty, osiągając w ten sposób własną satysfakcję i uczucie komfortu, a także podziw ze strony innych.

10.00 avg. rating (95% score) - 1 vote

Zostaw komentarz

Twój adres mailowy nie będzie publikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

*