Polecane informacje
Home / Informacje / Nowoczesna kuchnia w ekologicznym stylu
Nowoczesna ekologiczna kuchnia

Nowoczesna kuchnia w ekologicznym stylu

Osiągnięcie widowiskowego efektu aranżacyjnego wymaga najczęściej łączenia różnego typu elementów, kombinacji barw, faktur i wzorów. Współczesne trendy stylizacyjne opierają się głównie na minimalizmie, polegającym na uzyskaniu przestronnych i harmonizujących ze sobą wnętrz.

Okazuje się jednak, że pomimo ogromnego nacisku na nowoczesny styl nie brakuje zwolenników mieszkań urządzonych z pasją, w których każdy element wyposażenia ma swoje ściśle wyznaczone miejsce. Amatorzy stylu eko doceniający bogactwo naturalnych materiałów nie obawiają się integracji awangardowego i klasycznego designu.

Wykorzystanie ekologicznych surowców

Wykorzystanie ekologicznych surowców jest szczególnie korzystne w kuchni będącej jednym z pomieszczeń najczęściej eksploatowanych. Chcąc uzyskać efektowne i funkcjonalne wnętrze warto wzorować się na barwach dominujących w środowisku i docenić zalety naturalnych materiałów. Okazuje się, że przyroda ukrywa mnóstwo darów, które po przeróbce eksponują się w postaci oryginalnych dekoracji i ozdób.

Ekologiczne surowceDecydując się na renowację starej kuchni lub aranżację wnętrza od podstaw, szczególną uwagę należy zwrócić na dobroczynne właściwości drewna. W początkowym etapie realizacji projektu należałby zadbać o idealny materiał, niezbędny do adaptacji podłóg i ścian. Zważając na ekologiczny aspekt pomieszczenia najlepszym surowcem na okładziny okazuje się drewno. Drewno jest materiałem ponadczasowym, pasującym do każdego stylu i wystroju wnętrza. Posiada hipoalergiczne właściwości, jonizuje powietrze, zapewnia doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Poddane obróbce pełni funkcję praktycznej i modnej posadzki lub elegancko prezentującej się okładziny ściennej.

Nowoczesna egzotyczna posadzka

Wybierając rodzaj posadzki należy pamiętać o parametrach różnych gatunków drewna. W przypadku kuchni najbezpieczniejszą opcję stanowi posadzka wykonana z trwałych i odpornych na uszkodzenia gatunków drzew. Najlepsze parametry wytrzymałościowe wykazują egzotyczne gatunki drewna, takie jak iroko, merbau, doussie oraz rodzimy dąb, buk i jawor. Okładzina podłogowa powinna być pozbawiona sęków i asymetrycznego usłojenia. Kuchnia jest pomieszczeniem narażonym na działanie wilgoci, dlatego najlepszym wariantem posadzki będzie parkiet lub deski z litego drewna, koniecznie zabezpieczone lakierem bezbarwnym.

Adaptacja ścian i dopasowanie mebli

Nowoczesne ozdoby i dekoracje kuchenneZ kolei do adaptacji ścian zaleca się zaimpregnowane drewno tekowe charakteryzujące się dużą odpornością na wilgoć. Równie dobrze prezentować się będzie fornir, idealny materiał na wykończenie wnęk, łuków i płaszczyzn bardziej wymagających. Alternatywą dla płyt fornirowych jest ponadczasowa i nowoczesna boazeria i deski z litego drewna. Niezwykłe walory estetyczne uzyskać można, dzięki połączeniu elementów drewnianych z cegłą bądź naturalnym kamieniem. Estetyczny ład i spójność zagwarantuje, że kuchnia stanie się pomieszczeniem, z którego korzysta się często i chętnie. Chcąc utrzymać najwyższą jakość wnętrza nie należy zapominać o dopasowaniu mebli do stylu i wystroju pomieszczenia. Drewniane meble znakomicie akcentują w pomieszczeniach ekologicznych, rustykalnych, angielskich i skandynawskich. Podkreślają piękno wnętrza i wprowadzają do niego swojskiego, przytulanego klimatu. Rozważając kwestię kupna nowego wyposażenia zainwestować warto w szafki z sosny lub buku, stół z drewna dębowego, krzesła z olchy. Meble z litego drewna, pomimo że nie zaliczają się do najtańszych są praktycznie niezniszczalne i w realny sposób oddają naturalny wygląd kuchni.

Dekoracje i ozdoby

Ostatnim elementem aranżacji wnętrza są dekoracje i ozdoby. Zważając na ekologiczny charakter pomieszczenia w stylizacji przeważać powinny dodatki z wikliny, szkła, gliny i ceramiki. Wyrazistym i nowoczesnym elementem dekoracyjnym okazują się również rośliny zielone i suszone kwiaty. Kreatywnie zaprojektowana kuchnia jest spełnieniem marzeń i przejawem tęsknoty domowników za pięknem naturalnego krajobrazu. W przytulnym, ciepłym wnętrzu gotowanie staje się, przyjemnością, a jedzenie okazją do wspólnego spędzania czasu.

Za wsparcie merytoryczne dziękujemy portalowi Ecowawa.pl

10.00 avg. rating (97% score) - 3 votes

Zostaw komentarz

Twój adres mailowy nie będzie publikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

*