Polecane informacje
Home / Informacje / Mozaika ozdobą kuchni

Mozaika ozdobą kuchni

Mozaiki zdobią pomieszczenia budynków od dawien dawna i mimo upływu czasu wciąż są modne i uwielbiane. Stanowią atrakcyjną ozdobę kuchni i łazienek urządzonych w różnych stylach i kolorystykach. Co trzeba wiedzieć o mozaikach i jak się z nimi obchodzić?

Zacznijmy od definicji

Mozaika jest rodzajem okładziny, który w zależności od materiału, z jakiego jest wykonana możemy położyć na ściany lub na ściany i podłogi. Mozaika to zbiór drobnych elementów, zwykle kwadratowych o wymiarach od 1 do 5 cm. Wykonana z płytek ceramicznych, jest trwała i odporna, dzięki czemu doskonale sprawdzi się np. w kuchni. Element ten spełnia przede wszystkim rolę dekoracyjną, dając szerokie możliwości zdobnicze. Ponadto doskonale sprawdza się również jako okładzina nieregularnych powierzchni oraz fantazyjnych krzywizn.

Montaż mozaiki

Dawniej położenie mozaiki wiązało się mozolnym układaniem pojedynczych jej części, co wymagało zarówno dużej wiedzy, umiejętności, ogromnej precyzji i… cierpliwości, bez których osiągnięcie zamierzonego efektu było niemożliwe. Dziś sytuacja wygląda inaczej. Cenną dla użytkowników zmianą jest umieszczenie, już w fabryce, drobnych elementów mozaiki na siatce, która pozwala utrzymać je wszystkie w odpowiednich i równych odległościach. Dzięki temu znacznie łatwiej układa się mozaikę. Wystarczy wyciąć pożądany fragment, a następnie postępować tak samo, jak w przypadku większych płytek. Siatka zatapia się w zaprawie klejowej, która musi być elastyczna. W przypadku fugowania, zużywa się więcej zaprawy niż przy dużych płytkach, gdyż mamy tu więcej spoin. Ponadto ogromne znaczenie dla efektu końcowego ma zachowanie równych odstępów między wszystkimi kwadracikami.

Zastosowanie mozaiki w kuchni

Kuchenna mozaika może okazać się najbardziej atrakcyjnym elementem jej wystroju. Przede wszystkim mozaika zawsze jest stylowa i modna. Pozwala wprowadzić ciekawą, a nawet odważną kolorystykę. Sprawdzi się we wnętrzach w różnych stylach – od klasycznych po nowoczesne. Może tworzyć konkretny motyw, ornament, abstrakcyjny wzór – od szachownic przez plecionki i spirale po różnego rodzaju ciągi. Wszystko zależy od stylu, który preferujemy oraz pomysłu, jaki chcemy wykorzystać.

Mozaikę możemy umieścić w różnych miejscach w kuchni, np. aby wizualnie rozgraniczać strefy pomieszczenia, zależnie od pełnionych przez nie funkcji oraz wyróżniać wybrane miejsca.

Mozaika nad blatem kuchennym

Ściana znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie blatu kuchennego jest najbardziej narażona na typowe kuchenne zanieczyszczenia, a więc pochlapanie wodą, tłuszczem czy sokami z krojonych warzyw i owoców. Jest to więc jedna z najbardziej wymagających powierzchni w kuchni, którą trzeba wyłożyć właściwym materiałem, odpornym na takie ekstremalne warunki. Interesującym rozwiązaniem może okazać się ułożenie w tym miejscu właśnie mozaiki ceramicznej, która ma szansę stać się najciekawszą jego dekoracją.

Mozaika na meblach kuchennych i blatach

Aby aranżacja naszej kuchni nabrała charakteru, możemy wykorzystać mozaikę również przy wykończeniu mebli kuchennych zbudowanych na bazie płyt gipsowo – kartonowych. Tafla przytwierdzonej do siatki mozaiki jest giętka, dzięki czemu łatwo jest ułożyć ją przy wszelkiego rodzaju rogach i załamaniach. Dzięki równej powierzchni płyt g-k, układanie mozaiki przebiega szybko i sprawnie, a efekt będzie naprawdę imponujący. Mozaikę możemy położyć także na parapetach. Pamiętajmy jednak, że każda wyłożona mozaiką powierzchnia pociąga za sobą dużą ilość fug, które będą wymagały częstego czyszczenia.

Mozaika na ścianie w kuchni

Jedną z możliwości jest położenie mozaiki na całej ścianie w kuchni. Jest to rozwiązanie bardzo efektowne, szczególnie przy zastosowaniu właściwego oświetlenia. Połyskliwa i „migocząca” ściana powiększy optycznie naszą kuchnię. Powierzchnia w całości pokryta mozaiką może posłużyć nam nawet za obraz, jeśli tylko ułożymy na niej ciekawy i estetyczny wzór.

Mozaika na kuchennej podłodze

Mozaikę gresową możemy położyć również na podłogę, dzięki czemu stworzymy naprawdę stylową aranżację. Musimy jednak wybrać taki produkt, który posiada odpowiednią ścieralność i antypoślizgowość. Nie każda mozaika się do tego nadaje. W tym przypadku również mamy kilka możliwości. Możemy na różne sposoby przeplatać mozaikę z większymi płytkami podłogowymi, ułożyć mozaikę spójną z wykończeniem sąsiadującej ściany, a także pasmami mozaiki wydzielić wyspy i strefy w naszej kuchni – np. strefę przygotowywania posiłków oraz strefę jadalnianą.

Zalety mozaiki

Nikt nie ma wątpliwości, że mozaika jest rozwiązaniem atrakcyjnym i efektownym, dającym szerokie możliwości zastosowania. Ma też wiele zalet praktycznych. Przy układaniu mozaiki nie zostaje nam wiele resztek. Łatwo się ją przycina do pożądanego formatu, a także układa na zaokrąglonych powierzchniach, jak na przykład kolumny, zaokrąglone kąty. Ale przede wszystkim mozaika wspaniale i oryginalnie ozdobi naszą kuchnię. Wystarczy tylko mieć ciekawy pomysł i umiejętnie go zrealizować. Wybór mozaik jest szeroki, na przykład na https://sklep.paradyz.com/produkty/plytki–kuchnia

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Zostaw komentarz

Twój adres mailowy nie będzie publikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

*