Polecane informacje
Home / Informacje / Meble kuchenne pod zabudowę
Meble pod zabudowę

Meble kuchenne pod zabudowę

O zaletach nowoczesnej kuchni pod zabudowę już pisaliśmy. Temat jednak można poszerzać, jako że właściwie każdy element takiej kuchni zasługuje na osobną uwagę. Przechodząc od ogółu do szczegółu, natrafiamy m.in. na zagadnienie mebli dostosowanych do potrzeb pomieszczenia zaprojektowanego z myślą o modernity & functionality, a zatem łączącego dwie podstawowe kategorie współczesnego kuchennego designu.

Poświęćmy chwilę czasu na kwestię, która jest równie ważna jak sama decyzja stworzenia kuchni pod zabudowę, a mianowicie czym się kierować w wyborze mebli pod zabudowę.

Varietas delectat

Tę słynną łacińską maksymę, mówiącą iż „rozmaitość sprawia przyjemność”, z powodzeniem można odnieść do omawianego tu tematu. Producenci prześcigają się w dostarczaniu nam całej gamy rozwiązań, wewnętrznie zróżnicowanych zarówno pod względem zastosowania, jak też kształtu, koloru i gramatury. Wychodząc naprzeciw naszym oczekiwaniom oraz — co równie ważne — możliwościom finansowym, specjaliści od projektowania mebli kuchennych oferują nam przebogaty asortyment.

Do najpopularniejszych frontów należą obecnie te z okleiny, folii patynowej PVC, frontów zawierających elementy drewniane, a także litego drewna. Rzut oka na dowolną ofertę pokazuje, jak wielkie otwierają się przed nami możliwości. Dzięki temu nawet tańsze rozwiązania do złudzenia mogą przypominać swym wyglądem meble wykonane z naprawdę ekskluzywnych materiałów.

O gustach się nie dyskutuje, dlatego w wyborze kolorystyki i gramatury jesteśmy zdani przede wszystkim na siebie. Warto jednak zauważyć, że dominują współcześnie dwie konwencje w projektowaniu kuchni: tradycyjna, akcentująca naturalność materiału (drewno) oraz nowoczesna, kładąca nacisk przede wszystkim na aspekty modernistyczne, takie jak wrażenie sterylności, minimalizm, wystrój quasi-industrialny i futurystyczny, jaskrawe barwy, silny kontrast.

Producenci bardzo często sami konfigurują zestawy mebli, nadając im różnorakie nazwy (często tyleż lakoniczne, co niewiele mówiące). Dostępny na rynku asortyment pozwala nam wszakże skomponować kuchnię z dowolnych mebli-modułów, począwszy od blatów i cokołów, szafek stojących, niskich i wysokich, z szufladami lub bez, pod zabudowę zintegrowaną bądź nie; szafek narożnych, górnych lub dolnych — i wiele, wiele innych. Także ich szerokość możemy dostosować wedle własnego uznania; zazwyczaj jej wymiary wahają się od 20 cm do 100 cm z częstotliwością co 10 jednostek pomiaru.

Warto pamiętać także o elementach zabezpieczających przed uszkodzeniem samych mebli bądź urządzeń w nie wbudowywanych. Chodzi tu przede wszystkim o zawiasy z systemem tzw. cichego domykania czy specjalne wycięcia na odpływy i połączenia. Wszystko to opatrzone jest dyskretnymi połączeniami (mimośrody, trzpienie), skutecznie maskowanymi przez zaślepki.

Różnorodności oferowanych mebli pod zabudowę dopełniają elementy wykończenia — uchwyty, klamki, listwy. Sprawiają one, że nawet dwa identyczne zestawy, wyposażone w różniące się dodatki, wyglądają zupełnie inaczej! Nie warto jednak przesadzać z nagromadzeniem tych dodatków. Czasem bowiem wywrzemy efekt odwrotny od zamierzonego — szczególnie jeśli ktoś ceni sobie minimalizm.

Wachlarz możliwości

Widzimy zatem, że na decyzji, czy projektować nowoczesną kuchnię z meblami pod zabudowę, nasz wysiłek się nie kończy. Wprost przeciwnie: dopiero od niej zaczyna się prawdziwa burza mózgów, dla jednych radość, dla innych trud tworzenia. Zapewne barierą dla wielu z nas będą fundusze, a w dalszej kolejności wielkość kuchni. Są to podstawowe ograniczenia, z którymi musimy się liczyć. Jeśli jednak odnajdziemy w tym lesie rozmaitości, swoistej silva rerum, wymarzone rozwiązania, nasza satysfakcja będzie naprawdę duża. Wciąż pamiętajmy, że nowoczesna kuchnia to pomieszczenie służące nam, ludziom ceniącym estetykę z funkcjonalnością. Nie wahajmy się zatem rozbudzić w sobie ducha kreatywności. Nie zamykajmy się w gotowych szablonach; wyjdźmy poza konwencje i kształtujmy własne otoczenie zgodnie z tym, co nam podpowiada nasze wnętrze. Stąd już bowiem tylko krok w każdym kierunku. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia — ta może zaprowadzić wszędzie!

10.00 avg. rating (95% score) - 1 vote

Zostaw komentarz

Twój adres mailowy nie będzie publikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

*