Polecane informacje
Home / Informacje / Kuchnie pod zabudowę
kuchnie pod zabudowe

Kuchnie pod zabudowę

Nowoczesna kuchnia stanowi odzwierciedlenie najważniejszych trendów architektonicznych współczesności. Jest wyrazem dążeń do łączenia estetyki z funkcjonalnością (modernity & functionality), elegancji i minimalizmu, czystości i praktyczności. Pytanie o to, jak ma być zaprojektowana nowoczesna kuchnia, stwarza konieczność zastanowienia się nie tylko nad kolorystyką oraz ciekawymi instalacjami, takimi jak wyspa kuchenna, ale też nad zaletami i wadami nowoczesnej kuchni pod zabudowę.

W stronę nowoczesności

Kuchnie pod zabudowę to pomysł stosunkowo młody. Chyba zdecydowana większość z nas dorastała w domach wyposażonych w tradycyjną zabudowę. Nie stosowano jeszcze wtedy możliwości ścisłego łączenia mebli z urządzeniami AGD. Wybór zarówno jednych, jak i drugich był ponadto dość skromny. Dopiero zdobycze techniki, wprowadzanie i upowszechnienie rozwiązań obecnych w świecie zachodnim pozwoliły wykazywać się kreatywnością, tworzyć w sposób świadomy i zgodny z oczekiwaniami własną, nowoczesną kuchnię. Nie chodzi tu, rzecz jasna, o ukazywanie wyższości kuchni pod zabudowę nad kuchnią z instalacjami wolnostojącymi. Obecnie pragniemy jedynie zastanowić się nad najważniejszymi aspektami tej pierwszej.

Kuchnia molekularna

Powyższy śródtytuł budzi skojarzenia kulinarne, choć nie w takim znaczeniu został tu użyty. W dobie dążeń do ekonomizacji wielu sfer naszego życia (przy założeniu maksymalizacji funkcjonalności) pragniemy połączyć minimalizm z nowoczesnością. Przekłada się to na organizację przestrzeni w naszych mieszkaniach; chcemy wydobyć jak najwięcej możliwości z otaczającej nas materii. Nic tu nie może się zmarnować, a każda „luka” budzi w nas niemiłe odczucia (coś jak jeden nierówno położony bloczek w misternie zbudowanej, harmonijnej konstrukcji) — odgrywa to zarazem ważną rolę w pielęgnacji mebli! Stąd nowoczesna kuchnia pod zabudowę to odpowiedź na oczekiwania estetów oraz tych, dla których ważnym elementem designu jest „oszczędność” materiału.

Stylistyka przejrzystości

Inspiracje możemy czerpać z puryzmu. To właśnie w malarstwie francuskim sprzed niemal stu lat odnajdziemy źródła projektowania nowoczesnej kuchni. Przejrzysta kompozycja, harmonijna struktura poszczególnych elementów pomieszczenia, swoista „płynna rytmika” wystroju — to jedne z ważniejszych wyznaczników współczesnych trendów w projektowaniu. Kuchnia pod zabudowę jest niewątpliwie kuchnią elegancką, stworzoną przez ludzi ceniących urok symetrii, ładu i przestronności — i z myślą o takich właśnie osobach. Jest to kuchnia dająca wrażenie czystości i profesjonalizmu, maksymalizacji efektu przy minimalizacji środków wyrazu.

Modernity & functionality

Powyższe zestawienie definiuje to, czym jest nowoczesna kuchnia pod zabudowę. Mamy tu namacalny przykład, jak estetyka i wystrój (a więc sfera doznań) oddziałuje na praktyczność i codzienne zastosowanie. Niemal wszystkie urządzenia AGD tworzone w celu połączenia z instalacjami i meblami mają znormalizowane wymiary, dlatego nie musimy się martwić o zbędne luki bądź brakujące centymetry. Rozmiar nie jest zresztą żadnym problemem, gdyż producenci oferują obecnie dostosowanie kształtu i odległości do naszych potrzeb. Co więcej, tworząc kuchnię pod zabudowę, możemy dowolnie projektować wysokość, na jakiej znajduje się np. piekarnik. Jest to rozwiązanie szczególnie ważne, gdy mamy w domu małe dzieci — znika wówczas ryzyko, że pociecha zrobi sobie krzywdę, dotykając rozgrzanego urządzenia. Osoby starsze i mające problemy ruchowe (ze schylaniem się) również powinny być zadowolone. Innymi słowy: nowoczesna kuchnia pod zabudowę to rozwiązanie naprawdę funkcjonalne. Pozwala nam bowiem kształtować przestrzeń wedle naszych potrzeb. To my decydujemy o układzie i kompozycji urządzeń AGD oraz pozostałych instalacji; jesteśmy inżynierami nowoczesności.

Sztuka wymaga poświęceń

Jak wszystko na tym świecie, tak i nowoczesna kuchnia pod zabudowę może mieć swoje słabsze strony. Niewątpliwie jedną z nich jest koszt. Ceny poszczególnych elementów nierzadko przyprawiają nas o zawrót głowy; zwłaszcza, jeśli chcemy, aby wystrój i kompozycja zostały zaprojektowane przez profesjonalistów. Nadto dysponujemy jednak dużo mniejszym wyborem urządzeń niż w przypadku projektowania kuchni z instalacjami wolnostojącymi. Oczywiście, zakres jest ten sam: zmywarki, kuchenki, mikrofalówki, piekarniki itd., ale jednak wachlarz marek i modeli pozostaje ograniczony w stosunku do wystroju bez zabudowy. Jeśli stawiamy na tradycję i cenimy przede wszystkim przytulność, to zapewne będziemy skłaniać się ku rozwiązaniom, które pamiętamy z lat dziecinnych. Urok nowoczesnej kuchni pod zabudowę jest niepodważalny, choć niektórych może odstręczać jej swoista „surowość”.
Staraliśmy się położyć nacisk na to, co wydaje się najistotniejsze. Zajmiemy się także kuchnią wolnostojącą, która — jak przekonamy się już niedługo — wcale nie musi ustępować nowoczesnością tej pod zabudowę.

10.00 avg. rating (95% score) - 1 vote

Zostaw komentarz

Twój adres mailowy nie będzie publikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

*