Polecane informacje
Home / Informacje / Kuchnia otwarta – czy warto?
kuchnia otwarta

Kuchnia otwarta – czy warto?

W niewielkich mieszkaniach bardzo częstą praktyką jest wyburzanie jednej ze ścian dla stworzenia dużej przestrzeni kuchenno-salonowej. Dzięki temu uzyskuje się jeden duży pokój z aneksem kuchennym. W ten sposób powstaje jednocześnie kuchnia otwarta na salon, bądź na jadalnię. Czy takie rozwiązanie jest korzystne dla domowników? Jakie są zalety i wady kuchni otwartej?

Kuchnia otwarta powstanie poprzez wyburzenie ściany dzielącej ją od sąsiadującego pokoju. Brak jednej ze ścian powoduje, że optycznie przestrzeń zajmowana dotychczas przez kuchnię i salon osobno, zdecydowanie się powiększa. Jeśli w domu istnieje niewielka, ślepa kuchnia, lepiej jest ją połączyć z pokojem. Kuchnia, a raczej przestrzeń kuchenna staje się wówczas wygodniejsza i bardziej przestronna. Jest miejscem, w którym można gotować, przygotowywać posiłki, albo jeść je wraz z rodziną i przyjaciółmi.

Pierwszą, największą wadą kuchni otwartej na salon jest to, że jest ona zawsze widoczna, nie tylko dla domowników, ale i dla gości. Jeśli na dodatek po otwarciu drzwi wejściowych od razu mamy wgląd do kuchni, możemy poczuć się niekomfortowo, kiedy będzie nas odwiedzał listonosz, czy inna, postronna osoba.

Kuchnia otwarta zasadzie zawsze musi być posprzątana. Nie możemy sobie pozwolić na to, aby w zlewie pozostały niepozmywane naczynia, skoro zapraszamy do domu gości. Skutkiem tego, o wiele więcej energii trzeba włożyć w mycie i sprzątanie kuchni. Po drugie, trudno jest niekiedy gotować takie potrawy jak kapusta z grochem, czy bigos. Jak wiadomo, wydzielają one charakterystyczny zapach, który roznosi się nie tylko po całej kuchni, ale i salonie i pozostałych pomieszczeniach w naszym domu.

Świetnym rozwiązaniem jest stworzenie możliwości odgrodzenia, choćby w niewielkim stopniu, kuchni od salonu. Można tego dokonać stawiając wyspę kuchenną lub bar, który można będzie zasłonić roletą albo specjalnie wykonaną ruchomą ścianką. Wówczas, na co dzień możemy cieszyć się z otwartej kuchni, ale kiedy jest taka potrzeba, część roboczą kuchnio-salonu będzie można zasłonić.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Zostaw komentarz

Twój adres mailowy nie będzie publikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

*