Polecane informacje
Home / Informacje / Jaki blat kuchenny wybrać?
blat kuchenny

Jaki blat kuchenny wybrać?

Jednym z najważniejszych elementów zabudowy i mebli kuchennych jest blat roboczy. Dzięki niemu możemy w wygodny sposób przygotowywać i podawać posiłki. Na blacie umieszczone są sprzęty kuchenne, używane przez domowników na co dzień. Przy projektowaniu mebli i zabudowy kuchennej należy szczególną uwagę poświęcić właśnie blatom roboczym. Do wyboru w tym względzie mamy wiele rodzajów blatów, charakteryzujących się odmienną odpornością i wytrzymałością. Przy wyborze powinniśmy kierować się naszymi indywidualnymi preferencjami oraz estetyką.

Blat kuchenny jest najbardziej narażony na wpływ szkodliwych czynników zewnętrznych –wysokiej temperatury, czy uszkodzeń mechanicznych, o które nietrudno podczas krojenia i siekania nożem. Dlatego też dobry blat kuchenny powinien być wykonany z materiałów, które są wysoce odporne na uszkodzenia.

Wśród najczęściej spotykanych rodzajów blatów kuchennych wymienia się blaty granitowe, postforming, drewniane i ze stali nierdzewnej.

Zdecydowanie najbardziej wytrzymałe będą blaty kuchenne granitowe. Mają wysoką twardość, są odporne na wysokie temperatury i wodę. Blaty granitowe po zwykłym przetarciu zwilżoną ściereczką będą higienicznie czyste. Są eleganckie, ale niestety są też i dosyć drogie.

Meble z drewnianym blatem wyglądają bardzo ładnie i są ponadczasowe. Jeśli tylko właściciele w odpowiedni sposób dbają o drewniane blaty swojej kuchni, posłużą im one przez wiele lat i będą wyglądały tak samo dobrze. Lite drewno jest jednym z najszlachetniejszych materiałów, z jakich można wykonać zabudowę kuchenną. Dzięki meblom i blatom drewnianym, kuchnie w naszych domach wydają się przytulne i ciepłe. Jeśli chodzi o blaty drewniane, to wymagają one specjalistycznego czyszczenia i konserwacji, aby służyły domownikom przez długi okres czasu. Znacznie mniej zachodu w tej kwestii wymagają blaty laminowane, które spotykamy w większości polskich domów. Znakomicie imitować mogą one drewno, ale nie trzeba przykładać uwagi do ich regularnej konserwacji.

Alternatywą dla blatów drewnianych będą blaty postforming wykonane z płyty wiórowej, oklejonej laminatem. Dla osób poszukujących blatów wysoce wytrzymałych i trwałych, polecane będą blaty wykonane ze stali nierdzewnej.
 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Zostaw komentarz

Twój adres mailowy nie będzie publikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

*