Dawniej bardzo duże i chłodzone wodą – obecnie rozmiarów kompaktowych. Podgrzewają wodę w potrawie, pozostawiając szkło i ceramikę w temperaturze pokojowej. Robią popcorn z kukurydzy, podgrzewają w kilka chwil obiad na talerzu, a całe jajko doprowadzają do wybuchu. Kuchenki mikrofalowe.
Budowa
Mikrofalówka najczęściej obudowana jest stalą nierdzewną lub specjalną emalią ceramiczną. Powierzchnie te są łatwe w utrzymaniu czystości. Wnętrze ma najczęściej zaokrąglone krawędzie, a drzwiczki posiadają specjalną siatkę, która wspomaga tworzenie ruchu cząsteczkowego we wnętrzu kuchenki. Każda mikrofala zawiera w zestawie mechanizm obrotowy oraz dopasowany talerz. Jeżeli kuchenka wyposażona jest w dodatkową funkcję grilla, otrzymuje się specjalną nakładkę w kształcie rożna. Ilość elementów uzależniona jest od funkcji, jakie posiada mikrofala. Tania mikrofalówka w swoim zestawie zawierać będzie podstawowe elementy, a im droższa, tym otrzymamy więcej dodatkowych funkcji.
Zasada działania
Działanie kuchenki mikrofalowej opiera się na wytwarzaniu fal elektromagnetycznych. Mikrofale odbijają się od ścianek wewnątrz urządzenia, trafiają na potrawę i podgrzewają w niej cząsteczki wody. Dzięki specjalnej siatce na drzwiczkach oraz budowie ścianek – fale nie przedostają się na zewnątrz. Cząsteczki, które są wystawione na działanie mikrofal zaczynają drgać, a powstała energia przekazywana jest potrawie. Kuchenka mikrofalowa potrzebuje niewiele czasu, aby podgrzać potrawę tą metodą.
Moc
Na rynku najczęściej spotyka się urządzenia z mocą pomiędzy 700-2100 W. Każdy sprzęt ma możliwość regulacji – w zależności od tego, co chcemy w nim przyrządzić. Im większa moc, tym większa ilość funkcji i szybsze przygotowanie potrawy. Jeżeli kuchenka służyć nam będzie do zadań podstawowych, wystarczą modele o mniejszej mocy lub energooszczędne mikrofalówki.
Funkcje
Dostępne są dwa warianty kuchenek – wolnostojące i do zabudowy. Kuchenki wolnostojące sprawdzą się w już urządzonych kuchniach, natomiast mikrofale do zabudowy zaoszczędzą miejsce, gdyż można wbudować je w pionowe konstrukcje znajdujące się w kuchni. Sterowanie kuchenką w starszych modelach opiera się na manualnych przyciskach i pokrętłach, nowsze modele mają wbudowany cyfrowy wyświetlacz. Najdroższe sprzęty należą do serii inteligentnej, gdzie urządzenie po wybraniu rodzaju obróbki samoistnie wykona kolejne kroki oraz będzie kontrolować przebieg przygotowania dania. Przydatna okazuje się funkcja samooczyszczenia oraz opóźnionego startu. Grill, termoobieg oraz gotowanie na parze to najczęściej wybierane funkcje przez użytkowników.
Kuchenkę mikrofalową warto dobrać do naszych potrzeb. Prosty model sprawdzi się, kiedy celem korzystania z mikrofalówki jest szybkie podgrzewanie potraw. Kiedy nie mamy piekarnika, można zaopatrzyć się w rozbudowaną wersję kuchenki mikrofalowej. Kompaktowe rozmiary sprawiają, że bardzo dobrze sprawdzi się w każdej kuchni zaoszczędzając miejsce oraz skutecznie zastępując duży piekarnik.