Home / Informacje / Jakie drzwi wybrać do kuchni?

Jakie drzwi wybrać do kuchni?

Czy drzwi do kuchni są w ogóle potrzebne? W końcu jest to pomieszczenie, z którego korzystamy cały czas i z pewnością drzwi te będą nieustannie otwarte.

Z drugiej jednak strony, nawet najlepszy kucharz potrzebuje odseparować się w swojej kuchni lub oszczędzić pozostałym domownikom roznoszenia się nie zawsze ładnych zapachów po całym domu. Jeśli więc nasza kuchnia ma charakter zamknięty, takie drzwi powinny być. Jak je właściwie dobrać?

Drzwi do kuchni zdecydowanie nie powinny być takie same jak do sypialni czy łazienki. Wpływ na to ma przede wszystkim charakter samego pomieszczenia, z którego każdy z nas korzysta na swój sposób. Nie ma jednak wątpliwości, że kuchnia to często centralne pomieszczenie w naszym domu, z którego korzystamy często – parzymy herbatę, gotujemy obiad zmywamy naczynia. Wiąże się z tym cały szereg dźwięków i zapachów, którymi nie zawsze powinniśmy raczyć pozostałych domowników.

Dlatego też drzwi do kuchni powinny być łatwe do otwierania, szczelne, ale jednocześnie zapewniające dobre doświetlenie. Warto przemyśleć również szerokość drzwi, które w przypadku kuchni powinny być na pewno szersze niż łazienkowe, ponieważ wchodzenie do niej z torbami z zakupami czy nawet tacą z kawą i ciastem nie chcielibyśmy obić sobie barków, rozlać kawy czy rozbić ulubione filiżanki. Drzwi o szerokości 90 cm powinny być idealne. Oczywiście, jeśli decydujemy się na standardowe drzwi skrzydłowe.

W tym przypadku powinniśmy zwrócić uwagę na strony – drzwi prawe lub lewe. Ich wybór zależeć będzie od zabudowy kuchennej. Nie powinny obijać się o szafki kuchenne i uniemożliwiać korzystanie z pomieszczenia przy otwartych drzwiach. Przemyślmy to również pod kątem wygody otwierania – zazwyczaj będzie to podporządkowane temu, jaką ręką się posługujemy. Drzwi lewe klamkę mają po prawej stronie, zaś zawiasy po lewej i otwierać się będą w naszą stronę. Najwygodniej by drzwi otwierały się na zewnątrz, do korytarza.

Najwygodniejszym rozwiązaniem, a przy okazji bardzo nowoczesnym, będą drzwi przesuwne. Ich otwieranie jest bardzo wygodne, szczególnie gdy mamy zajęte ręce i możemy to zrobić nogą. W tym przypadku należy przemyśleć mechanizm przesuwania. Oczywiście, najlepiej by były chowane w ścianę. Wymaga to jednak dostawienia dodatkowej ścianki dla stworzenia przestrzeni, w której schowają się drzwi, a więc należy to planować na etapie aranżacji. Daje to dodatkową przestrzeń na ścianach a także w samym pomieszczeniu.

Można również wybrać drzwi łamane, jednak to najmniej polecany sposób ze względu na duże trudności w użytkowaniu i częste zacinanie drzwi. Dodatkowo wymagają szerszego otworu.

Więcej wartościowych informacji o nowoczesnym urządzaniu wnętrz znajdziesz na stronie http://www.stolbud.pl/

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Zostaw komentarz

Twój adres mailowy nie będzie publikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

*